Previous editions

2019

23

When?

From 8th al 21st July.

PRO teachers:

Alleyne Dance, Francisco Cordova, Lali Ayguadé, Alexandros Anastasiadis, Mirva Mäkinen, Rakesh Sukesh, Clara Furey, Martin Kilvady, Maria Kolegova, David Zambrano y Milan Herich, Anton Lachky, Edivaldo Ernesto, Laura Aris, Martin Kilvady, Alexander Vantournhout y Emmi Väisänen, Julyen Hamilton, Peter Jasko, Máté Mészáros and Nóra Horváth.

Conferences speakers:

Alexander Vantournhout, Julyen Hamilton, Rosalba Torres Guerrero, Àngels Margarit i Viñals.

Artists and companies:

Vaivén Circo, Linda Kapetanea y Edivaldo Ernesto, Lali Ayguadé Company, Allen’s Line, The Julyen Hamilton Company, Máté Mészáros, OneManCrowd, Fundación Artistas Visuales de Chile, Stichting, Alexander Vantournhout, Alba Sarraute and Co, My!Laika, Sky Flow Artist, Barcode Circus Company, Cia Laden Clasde, Barcode Circus Company, Duo André Leo, Wax and Boogie feat Drew Davies, Lilian Steiner, Anastasia Beliaeva y Justin de Jager, Yvonne Smink, Haa Collective, Los Forasteros, Kim Jordan, Roberto Olivan Performing Arts, LaDinamo, Marion Sparber, Alan Fuentes Guerra, Lina Valverde, Camilo Regueyra, Akira Yoshida y Dunya Narli, Rebeca Portillo, BotProject, Versus, Celebration, Bodhi Project, Compañía Rocío Molina, Martin Kilvady, Alleyne Dance, Marica Marinoni, Defracto, SonYa, Peter Jasko, Clara Furey, Jesús Guiraldi, Paola Madrid, La Contrebande, Bemba Saoco.

Artists and companies ESPAI B:

Hodworks, Sergi Guillén (Fernweh – Delta de l’Ebre), Nóra Horváth, Collective Dope and Magí Serra.

Beginners’ teachers:

Nàdia Pesarrodona, Íria Illena, Julien Rossin, Marion Sparber, Alan Fuentes, Alexandros Anastasiadis, Narendra Patil, Erick Jiménez, MagdaClan Circo, Kristina y Sadé Alleyne, Isabel Abril, Irene Ballester, Roseta Plasencia and Kim Jordan.

Deltebre Dansa Creation:

Erick Jiménez

2018

23

When?

From 16th to 29th July.

PRO teachers:

Alexander Vantournhout, Alexandros Anastasiadis, Anton Lachky, Ariadna Gironès, Damien Fournier, David Zambrano, Edivaldo Ernesto, Erick Jiménez, Francisco Córdova, Kristina & Sadé Alleyne, Laura Aris, Maria Kolegova, Martin Kilvady, Matan Levkowich, Máté Mészáros, Milan Herich, Navala “Niku” Chaudhari, Rakesh Sukesh, Samuel Lefeuvre, Shai Dayan, Sita Ostheimer, Tom Weksler and Wim Vandekeybus.

Conferences speakers:

Laurent Delforge, Martin Kilvady, Pere Faura, Romain Tardy and Wim Vandekeybus.

Artists and companies:

Agnés Sales, Aimé Morales, Aina Lanas, Akira Yoshida, Alexander Vantournhout, Alexandros Anastasiadis, Alfredo Pérez Muíño, Amer i Àfrica circ cia, ARIAH LESTER, Arthur Morel, Camille Guillaume, Carla Segovia & Guillermo Aguilar, cia. Maduixa, Cia. Marco Flores, Cia Pepa Plana, Collectif Orobanches, DANI BALL, DJ Raül Sech, Familiar Faces, Fekat Circus, Ferenc Fehér, Héctor Plaza “Buba”, HURyCAN, Joan Català, La Otra Familia, Los Informales, Lucio A. Baglivo, MagdaClan Circo, Nadia Pesarrodona, Nawel Broin, Nino Wassmer, Phax, Cirque Exalté, Race Horse Company – Rauli Dahlberg, Raoul Ficel, Romain Tardy, R.O.P.A. – Roberto Olivan Performing Arts, Samuel Lefeuvre, Sidi Larbi Cherkaoui & Damien Jalet, Sita Ostheimer Company, Sofía Ferrari, Ultima Vez – Wim Vandekeybus, Young Jung Shin and Zoé Coudougnan.

Artists and companies ESPAI B:

Alexander Vantournhout, David Zambrano, Fil d’Arena dansa-teatre and Jhon A. Barreto – Al paso Escénico.

Beginners’ teachers:

Aina Lanas, Alexandros Anastasiadis, Julien Rossin, MagdaClan Circo, Marion Sparber, Nadia Pesarrodona/Mireia Piñol and Narendra Patil.

Deltebre Dansa Creation:

Erick Jiménez, Nuria Sotelo and Thomas Guiraud.

2017

23

When?

Del 10 al 23 de julio.

PRO teachers:

Akram Khan, Anton Lachky, David Zambrano, Erick Jiménez, Francisco Córdova, Jozef Frucek & Linda Kapetanea, Kristina & Sadé Alleyne, Lali Ayguadé, Laura Aris, Milan Herich, Peter Jasko, Rakesh Sukesh and Shai Faran.

Conferences speakers:

Akram Khan, Johnny Torres, Jozef Frucek, Marc Olivé, Marta Oliveres, Rakesh Sukesh and Semolinika Tomic.

Artists and companies:

Alexis Akrovatakis, Alfredo Pérez Muíño, Alleyne Dance, Bboy Enano, Benoit Guilhem, Britt Portelli, Brodas Bros, César Ibarra & Daniela Vázquez, Cia. Ici’Bas, Cia Pepa Plana, Cie L’Indecénte, Claudia “La Debla”, David Zambrano, El Lado Oscuro de las Flores, Funkystep & The Sey Sisters, Giovanni Insaudo, Guillem Albà & Clara Peya, Guillem Albà & La Marabunta, Héctor Plaza “Buba” & Agnés Sales, HumanHood, HURyCAN, Jose & Dani, Joy Alpuerto Ritter, JSR Company, Kyklotron, Lali Ayguadé & Julian Sicard, LaMacana, La Otra Familia, Milan Herich, NUUA, Oskar Mauricio, RootlessRoot, Sara Sguotii, SEAD – BODHI PROJECT, Seb et Blanca, Shamancheto, Svalbard Company, TweniTweni, Victoria P. Miranda, Yomara Llanes and Yugen, Zirkus Morsa.

Beginners’ teachers:

Aina Lanas, Juan Eduardo López, Julien Rossin, Marijo Alonso, Marion Sparber and Narendra Patil.

Deltebre Dansa Creation:

Roberto Magro.

2016

23

When?

From 11th to 24th July.

PRO teachers:

Ben “Fury”, David Zambrano, Erick Jiménez, Francisco Córdova, Jos Baker, Jozef Frucek & Linda Kapetanea, Kristina & Sadé Alleyne, Laura Aris, Maria Kolegova, Marko Fonseca, Maura Morales, Milan Herich, Peter Jasko, Rakesh Sukesh, Raúl Martínez, Will Menter and Wim Vandekeybus.

Conferences speakers:

Cesc Casadesús, Clara Furey, David Zambrano, Peter Jasko, Rasmus Ölme, Roberto Olivan, Susan Quinn and Wim Vandekeybus.

Artists and companies:

Alleyne Dance, Atempo Circ, Bogdan Illouz, Cie BAM, Cirque la Compagnie, Clara Furey & Peter Jasko, Companyia Amir & Hemda, Compañía de circo “eia”, Compañía Elías Aguirre, Daniel Doña, David Zambrano & Guests, Emi Ogura, Erick Jiménez & Will Menter, Gabriel Rodríguez Villalobos, Guillem Albà & Clara Peya, Horacio Macuacua, Itziar Castro, Jérémi Lévesque, Jos Baker, Julie Bergez, LaBinota, Lali Ayguadé Company, Laura Aris, Liadain Herriott, Luther Bangert, Marcel et ses Drôles de Femmes, Marlene Monteiro Freitas, Maura Morales, Narendra Patil, Nassim & Nayara, Physical Momentum Project, Piergiorgio Milano, RootlessRoot, Sandman, SEAD & Anton Lachky, SEAD – BODHI PROJECT & Anton Lachky, Thi-Mai Nguyen and Versus.

Beginners’ teachers:

Adi Zalinger, Juan Eduardo López, Marijo Alonso, Marion Sparber, Narendra Patil and Thomas Guiraud.

Deltebre Dansa Creation:

Roberto Magro.

2015

23

When?

From 6th to 19th July.

PRO teachers:

Anton Lachky, Ben “Fury”, David Zambrano, Erick Jiménez, Jos Baker, Jozef Frucek & Linda Kapetanea, Konstandina Efthymiadou, Laura Aris & Jorge Jáuregui, Martin Kilvady, Milan Herich, Milan Tomášik, Peter Jasko, Rakesh Sukesh and Samuel Lefeuvre.

Artists and companies:

Acrobarouf, Alexis Rouvre, Alexis Rouvre & Tiziano Lavoratornovi, Anton Lachky Company, Byron Nájera & Elsy Gómez, Cirque Circoncentrique, Colectivo Clá, Daniele Sorisi & Erika Bettin, David Zambrano & Peter Jasko, Davide di Bardi, Dúo Elja, Entomo, Flavio d’Andrea, Gero Domínguez, Giorgia Russo, Giulio Lanfranco & Alessandro Maida, Giulio Lanfranco & Elena Bosco, Guillem Albà & The All In Orchestra, Guillermo Weickert, Horacio Macuacua & Edivaldo Ernesto, Joan Rovira, Jukstapoz, Kitsch Kong, Lorenzo Mastropietro, Marianna de Sanctis, Marion Sparber & Nerea Martínez, Milan Tomášik, Narendra Patil & Gkolia Lamprini, Pepet i Marieta, Race Horse Company, Roberto Olivan – Enclave Companyia de Dansa, Samuel Lefeuvre & Flor Demestri, SóLODOS EN DANZA, Squeaky Lobster, The Rigodonians, Tommasso Panagrosso and Vane Lunática.

Beginners’ teachers:

Juan Eduardo López, Marianna de Sanctis, Marijo Alonso, Marion Sparber, Narendra Patil, Siri Dybwik and Thomas Guiraud.

Deltebre Dansa Creation:

Roberto Magro.

2014

23

When?

From 14th to 26th July.

PRO teachers:

Anton Lachky, Ben “Fury”, David Zambrano, Erick Jiménez, Francisco Córdova, Jozef Frucek & Linda Kapetanea, Konstandina Efthymiadou, Lali Ayguadé, Martin Kilvady, Matej Kejzar, Milan Herich, Milan Tomášik, Peter Jasko and Rakesh Sukesh.

Artists and companies:

Anton Lachky Company, Ben “Fury” & Louise Jackson, Boira, Cia. Eleonore Valère-Lachky, Cia Pepa Plana, Cirque la Compagnie, David Zambrano, DJ Lluís, Guillaume Biron, Guillem Albà & The All in Orchestra, Guillermo Weickert & Paco Contreras, Ingrid Esperanza & Melissa Scioscia, Jimmy Gonzalez, Joachim Ciocca, Julyen Hamilton, Justine et Frederi, Kulbik, Lali Ayguadé & Nicolas Ricchini, Laura Aris & Álvaro Esteban, Martin Kilvady, Martin Kilvady & Jurij Konjar, Milan Herich, Noemie Bouissou, Paola Berton, Peter Jasko & Pierre Michaud, RootlessRoot, SEAD – BODHI PROJECT, Sharon Fridman, SóLODOS EN DANZA and Svalbard Company.

Beginners’ teachers:

Juan Eduardo López, Marijo Alonso, Marion Sparber and Narendra Patil.

Deltebre Dansa Creation:

Roberto Magro.

2013

23

When?

From 1st to 14th July.

PRO teachers:

Anton Lachky, David Zambrano, Edivaldo Ernesto, Erick Jiménez, Jozef Frucek & Linda Kapetanea, Konstandina Efthymiadou, Lali Ayguadé, Laura Aris & Jorge Jáuregui, Martin Kilvady, Milan Herich, Milan Tomášik, Peter Jasko and Rakesh Sukesh.

Artists and companies:

Birband, Ceren Oran & Soundpainting, Cia. Eleonore Valère-Lachky, Cia Pepa Plana, CratOR, David Zambrano, Edivaldo Ernesto, Emmanuel Breno, Justine et Frederi, Konstandina Efthymiadou, Kubilai Khan, Laura Aris & Jorge Jáuregui, Les SlovaKs dance collective, Les Triplettes, Mouvinsitu, Nuria Sotelo/Miquel Punzano, Roberto Olivan – Enclave Companyia de Dansa, SóLODOS EN DANZA and Versus.

Beginners’ teachers:

Juan Eduardo López, Marijo Alonso, Marion Sparber, Nuria Sotelo/Miquel Punzano and Saskia de Ronde.

Deltebre Dansa Creation:

Roberto Magro.

2012

23

When?

From 2nd to 14th July.

PRO teachers:

Anton Lachky, David Zambrano, Erick Jiménez, Erna Omarsdottir, Jozef Frucek & Linda Kapetanea, Konstandina Efthymiadou, Laura Aris & Jorge Jáuregui, Martin Kilvady, Matej Kejzar, Milan Herich, Milan Tomášik, Peter Jasko, Rakesh Sukesh and Samuel Lefeuvre.

Artists and companies:

Alba Sarraute, Always Drinking Marching Band, Bal Moderne, Cia. Eleonore Valère-Lachky, Cirque Circoncentrique, David Zambrano, Duo Leo, IETO, Israel Galván, Lazyblood, Laura Aris & Jorge Jáuregui, Les SlovaKs dance collective, MagdaClan Circo, Natxo Montero, Peter Jasko, Pierre Bastien, Residual Gurus, RootlessRoot, Samuel Lefeuvre, SóLODOS EN DANZA, Tupperware Collective and Un loup pour l’homme.

Beginners’ teachers:

Juan Eduardo López, MagdaClan Circo, Marijo Alonso, Marion Sparber, Saskia de Ronde and Sofia Brito.

Deltebre Dansa Creation:

Roberto Magro.

2011

23

When?

From 27th June to 10th July.

PRO teachers:

Akos Hargitay, Anton Lachky, Ben “Fury”, Bruno Caverna, David Zambrano, Erick Jiménez, Jozef Frucek & Linda Kapetanea, Laura Aris & Jorge Jáuregui, Martin Kilvady, Milan Herich, Milan Tomášik, Peter Jasko, Rakesh Sukesh, Samuel Lefeuvre and Tony Vezich.

Artists and companies:

Always Drinking Marching Band, Bal Moderne, Cirque Circoncentrique, David Zambrano, Imma “La Carbonera”, Laura Aris & Jorge Jáuregui, Les SlovaKs dance collective, MagdaClan Circo, Pierre Bastien, RootlessRoot, Samuel Lefeuvre and Tupperware Collective.

Beginners’ teachers:

Ben “Fury”, Juan Eduardo López, Marijo Alonso and Marion Sparber.

Deltebre Dansa Creation:

Roberto Magro.

2010

23

When?

From 28th June to 9th July.

PRO teachers:

Anton Lachky, David Zambrano, Erick Jiménez, Erna Omarsdottir, Jango Edwards, Jozef Frucek & Linda Kapetanea, Matej Kejzar, Milan Herich, Peter Jasko and Pino Basile.

Artists and companies:

Cabo San Roque, Dreamtime Concert – Steven Vrancken, Laurent Delforge, Simon Thierrée, Terrer Roig and Univeros.

Beginners’ teachers:

Marijo Alonso and Marion Sparber.

Deltebre Dansa Creation:

Roberto Magro.

2009

23

When?

From 30th June to 12th July.

PRO teachers:

Anton Lachky, Antonella Cusimano, Ben «Fury», Fatou Traore, Martin Kilvady, Peter Jasko, Pino Basile, Rasmus Ölme, Roberto Olivan, Thi-Mai Nguyen and Tony Vezich.

Artists and companies:

Dreamtime Concert – Steven Vrancken, In Cupa Trance, Malo Tango and Team Intime.

Creación Deltebre Dansa:

Roberto Magro.

2008

23

When?

From 30th June to 12th July.

PRO teachers:

Anton Lachky, Antonella Cusimano, Ben «Fury», Fatou Traore, Martin Kilvady, Peter Jasko, Pino Basile, Rasmus Ölme, Roberto Olivan, Thi-Mai Nguyen and Tony Vezich.

Artists and companies:

Improvisación de danza con música en el Festival Internacional de Música de Tarragona, Quico el Célio, El Noi i el Mut de Ferreries, Terrer Roig and Thierry de Mey.

Creación Deltebre Dansa:

Roberto Magro.

2007

23

When?

From 2nd to 14th July.

PRO teachers:

Ana Roman, Anton Lachky, Antonella Cusimano, Ben «Fury», Eleonore Valère, Erick Jiménez, Pino Basile, Sol Picó and Tony Vezich.

Artists and companies:

Aka Moon.

Creación Deltebre Dansa:

Roberto Magro.

2006

23

When?

From 3rd to 14th July.

PRO teachers:

Anton Lachky, Antonella Cusimano, Ben «Fury», Dahlia Pessemiers, Erick Jiménez, Gustavo Ramírez, Peter Jasko, Pino Basile and Roberto Olivan.

Artists and companies:

Pablo Coello.

2005

23

When?

From 11th to 15th July.

PRO teachers:

Ben «Fury», Karim & David Weemaels, Marielle Morales, Martin Kilvady, Peter Jasko, Riccardo Nova and Roberto Olivan.

Cookies notice

We use our own and third party cookies to provide you a better, faster and safer experience. If you continue browsing, we consider that you accept this. Read more